ANDEZİT

Andezit taşı porfiritik dokuya sahiptir ve ara bileşimin magmatik yüzey kayası olarak tanımlanır. Bir kayaç türü olup, volkanik hareketlere bağlı olarak meydana gelir. Tersiyer ve Kuvaterner dönemde yer kabuğunun derinlerinde oluşan magmanın yer yüzüne çıkması, böylece ani şekilde soğumasıyla oluşur.

Kayacın değişik renk ve dokularda örneği vardır. Gri, kırmızı ve pembe dahil farklı renklerden oluşabilir. Günümüzde bu taşlar farklı alanlarda kullanıma sahiptir. Özellikleri açısından bunlar şu şekildedir;

 1. Özgül ağırlık: 2.69 gr/cm3
 2. Doluluk oranı: Yüzde 92.3
 3. Ezilme dayanımı: 163 kg/cm3
 4. Aşınma dayanımı: 45.3 cm2
 5. Porozite: Yüzde 7.43
 6. Nem oranı: Yüzde 1.09
 7. Darbe dayanımı: 19 kg/cm2
 8. Gözeneklilik: Yüzde 12.10
 9. Basınç dayanımı: 923 kg/cm2
 10. Ağırlıklı su emme durumu: Yüzde 4.21

Bu gibi teknik özellikleri bakımından andezit taşı yüksek bir dayanıma sahiptir.

Andezit Volkanik bir Kayaç Mıdır?

Andezit volkanik bir kayaç mı? Bu sorunun yanıtı evettir. Volkanik kayaçlar kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlardan biri iç püskürük kayaçlardır. Magmanın yerin derinliklerinde yavaş yavaş soğuması sonucu meydana gelir. Bu bakımdan çok sert ve iri taneli yapıya sahiptir.

İkincisi ise dış püskürük kayaçlardır. İç püskürüğün aksine, bunlar magmanın yer yüzüne çıkması, burada soğuması ile meydana gelmektedir. Soğuma hızlı olduğu için yumuşak ve ince taneli yapısı yer almaktadır. Andezit, bu türlerden dış püskürüğe girmektedir.

Yapı olarak dış püskürük kayaçlar aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra içerisinde fosil de meydana gelmez. Kütleler halinde olup tabakalanma bulunmaz. Genellikle inşaatlarda ve heykellerde yararlanılmaktadır. Yapısal anlamda kristallidir.

Andezit Taşı Özellikleri Neler?

Doğal andezit taşı yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Teknik özelliklerinin yanı sıra şu gibi yönleri de bulunmaktadır;

 1. Don ve ısı farklarından etkilenmeyen yapısı vardır.
 2. Aşınma dayanıklılığı katsayısı yüksektir.
 3. Kaymaz bir yüzeyi vardır.
 4. Asitlerden etkilenmez.
 5. Solmaz bir rengi vardır.
 6. Dekoratif bir yapısı bulunmaktadır.
 7. Diğer taşlara göre işlenmesi daha kolaydır.
 8. Dayanıklılığı diğer taşlara göre daya uzundur.

Doğal andezit taşı, bu gibi yönleri ile yoğun bir şekilde kullanılır.

Andezit Nasıl Bir Kayaç?

Andezit nasıl bir kayaç? Doğal bir taş olan andezit, yıpranmalara ve aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Doğal renkleri olması sebebiyle boyamaya gereksinimi yoktur. Bakımı da kolay bir şekilde yapılabilir.

Bunun yanı sıra kolay bir şekilde ince işçilik yapılabilir. Böylece istenen figürler rahatlıkla oluşturulabilir. Bu yönleri ile yaz-kış kullanılabilen çözümlerdir. Yazın soğuk kışın ise sıcak tutan bir yapısı mevcuttur.

Andezit Taşı Türleri Nelerdir?

Andezit taşı türleri oldukça geniş bir yelpazede işlenir. Bunların özellikleri birbirine göre farklılık gösterir ve şöyledir;

 1. Mucartalı andezit taşı: Ekonomik bir model olup ince bir işçilik yapılabilmektedir.
 2. Andezit basamak: Andezit basamak, özellikle basamaklarda kullanılmaktadır. Farklı ölçülere göre yapılabilmektedir.
 3. Andezit harpuşta: Dekoratif bir yapısı yer almaktadır. Özellikle duvar üstü kaplamasında, cam önü bölgelerinde ve duvar üstünde yararlanılır.
 4. Andezit patlatma taş: Bu modeller duvar kaplamalarında yararlanılabilmektedir.
 5. Andezit oluk taşı: Özellikle su giderlerinde yararlanılmaktadır.
 6. Andezit bordür taşı: Farklı ölçülerde yapılabilmektedir. Özellikle evin etrafını komple dönecek şekilde uygulanır.

Andezit taşı türleri, müşterilere ve projelere göre özel bir şekilde sunulmaktadır.

Andezit Nerelerde Kullanılır?

Andezit kullanım alanları oldukça geniştir. Kaliteli bir yapısı olduğu için şu gibi alanlarda görülmektedir;

 1. Kaldırımlar
 2. Bordür uygulamaları
 3. Dış cephe kaplamaları
 4. Parke uygulamaları
 5. Döşemeler
 6. Şömineler
 7. Şadırvanlar
 8. Pencere kenarları
 9. Çeşmeler
 10. Tretuvarlar
 11. Tarihi yapıların kenarları

Bunların dışında da Andezit taşı kullanım alanları vardır. Bunların döşenmesi müşterilere göre özel bir şekilde yapılmaktadır. Eğer bu çözümlerden yararlanmak istiyorsanız, iletişime geçerek bilgi vermeniz yeterlidir.

Andezit Taşı Ateşe Dayanıklı Mı?

Andezit taşı özellerinin gelişmiş olması sebebiyle yoğun bir şekilde yararlanılmaktadır. Özellikle yaşam alanlarında, ısıya dayanıklı malzemelerin önemi oldukça fazladır. Söz konusu taşlar, ısıya dayanıklı olduğu için verimli bir şekilde kullanılabilir. Dolayısıyla özellikle yaşam alanlarında çok geniş bir kullanım görebilir. Şömineler de buna dahildir. Bu bakımdan problemsiz bir kullanım sunar.

Andezit Sağlam Mı?

Yaşam alanlarında ve iş yerlerinde kullanılan tüm malzemelerin kaliteli olması ve uzun süre dayanması beklenir. Bu bakımdan kişiler, tercih etme öncesinde ne kadar dayanıklı olduğunu sorabilir. Andezit sağlam mı sorusu da bu bakımdan düşünülebilir.

Andezit yüksek mukavemete sahip bir üründür. Bu nedenle farklı yerlerde rahat bir şekilde kullanılabilir. Özellikleri bozulmadan rahat bir biçimde şekilde de yararlanılabilir. Bu bakımdan sağlam ve işlevsel bir yapıya sahiptir. Bu yönleri ile kullanışlı bir yapısı mevcuttur.

Andezit Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşları uzun bir süre boyunca verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, temizlik ve bakım işlemlerini de düzenli ve doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Böylece verimli bir şekilde kullanılabilir. Yanlış bir şekilde yapma zarar görmesine neden olabilir.

Andezit taşı nasıl temizlenir incelendiği zaman, kumlama ve fırçalama yapılabildiği görülmektedir. Bu işlemler esnasında modern teknikler kullanılmaktadır. Böylece sadece daha uzun süre kullanım değil; canlı, temiz ve yenilenmiş bir görüntü de sağlanmaktadır.

Kumlama ve fırçalama, farklı andezit yüzeylerde yapılabilmektedir. Bu durum kir, pas ve lekeleri de ortadan kaldırmaktadır. Böylece estetik bakımdan da bir güzellik kazandırır.

Andezit Taşı Ne Kadar Sürede Bir Temizlenir?

Andezit taşları periyodik bir şekilde bakım görürse, daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olur. Bu bakımdan işlemlerin her sene düzenli olarak yapılması önerilir. Böylece sistem uzun süre boyunca, problemsiz bir şekilde kullanılabilir.

Andezit Taşı Nasıl Yapıştırılır?

Andezit taşı nasıl yapıştırılır? Kullanım alanlarına göre bunun yanıtı farklılık gösterir. Kaldırım, park yeri, cadde, sokak, otopark gibi yerlerde harç ile kullanılarak sınanır. Yapıştırma işlemleri de böylece tamamlanır. Bu esnada yapışkan olarak çimentodan yararlanılır.

Ancak duvar ya da şömine gibi yerlere uygulanacaksa, yapıştırmada özel çözümlerden yararlanılmaktadır. Eğer yerlerde kullanılacaksa taşın kalınlığı sıklıkla 4 cm olarak tercih edilir. Dik yüzeylerde ise 2 cm’dir.  

Andezit Taşı Fiyatları Ne Kadar?

Andezit taşı günümüzde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Sadece yaşam alanlarında değil bunun yanı sıra iş yerlerinde de yararlanılır. Bu nedenle zengin bir yapısı yer almaktadır.

Ancak fiyatları öncesinden bir soru işareti oluşturabilir. Andezit taşı fiyatları kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca projenin yapısı, ne kadar malzeme kullanıldığı ve taşların boyutları önemli bir yapıdadır.

Bu nedenle fiyatlar, müşteriler iletişime geçtikten ve proje dinlendikten, alan incelendikten sonra verilmektedir. Eğer kaliteli ürünlere en uygun fiyat ile ulaşmak istiyorsanız, Emre Taş size en uygun çözümleri sunmaktadır.

Madencilik sektöründe 1995 senesinden bu yana hizmet veren firmamız, alanında deneyimli ve eğitimli bir kadroya sahiptir. Sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek, sizlere en yeni ve modern çözümleri ulaştırmaktadır. Andezit taşı fiyatları üzerine de kaliteden ödün vermeden, birinci sınıf teklifler yapılmaktadır.

ADRES BİLGİLERİ
MİMARSİNAN MAH. 1912. SOK. NO:13/1
MELİKGAZİ / KAYSERİ
BİZİ TAKİP EDİN